Martin Jarmar | blog

Jak nainstalovat a zprovoznit WordPress na lokálním PC

Pokud pracujete se systémem WordPress, určitě se vám bude hodit jej provozovat také na vašem lokálním PC. Ať už pro účely zálohy, testování nových verzí, testování pluginů a témat, nebo pro vlastní vývoj. Abyste mohli WordPress zprovoznit, budete potřebovat nějaký server s podporou php (např. apache) a databázový server mysql.

XAMPP

Pro naše účely jsem zvolil XAMPP – distribuci apache serveru s php, mysql, jazykem perl atd… Zvolit můžete ale jakoukoli jinou distribuci nebo jiné webové servery (např. od společnosti Microsoft).

Stažení a instalace

Ze stránek Apache Friends si stáhněte nejnovější stabilní verzi XAMPP pro Windows. Doporučuji stáhnout samorozbalovací archiv (EXE soubor). V našem případě je jedno, jestli si stáhnete normální či „Lite“ verzi. Více informací o rozdílech mezi nimi získáte na zmíněných stránkách Apache Friends.

Instalace pomocí samorozbalovacího EXE archivu je velmi jednoduchá. Po stažení zmíněný soubor spusťte, vyberte cestu, kam nainstalovat XAMPP, a stiskněte „Install“.

Instalátor XAMPP

Po rozbalení se automaticky spustí soubor „setup_xampp.bat“, který slouží pro iniciální nastavení.

Instalátor XAMPP

Tento script můžete spustit i kdykoli později. Soubor „setup_xampp.bat“ se nachází ve složce „xampp/“. Po jeho spuštění:

Instalátor XAMPP

Po dokončení instalace spusťte „XAMPP Control Panel“. Pomocí kontrolního panelu můžete spouštět jednotlivé servery.

Instalátor XAMPP

WordPress

Nyní, když máte nainstalován váš server, si stáhněte instalaci WordPressu – anglická verze, česká verze.

Po stažení archivu jej rozbalte do složky „xampp/htdocs/wordpress/“. Složku wordpress si můžete pojmenovat jakkoli, třeba podle své domény. Důležité je, aby se nacházela ve složce htdocs a je lepší, když WordPress bude mít vlastní složku.

(Pokud jste tak ještě neučinili, spusťte apache server a mysql.) Nyní přejděte na http://localhost/xampp/ ve vašem webovém prohlížeči.

Úvodní stránka XAMPP

V levém sloupci klikněte na „phpMyAdmin“, čímž se dostanete do správy vaší mysql databáze. Vytvořte novou databázi a zvolte znakovou sadu (doporučené „utf_general_ci“).

MySQL vytvoření databáze

Nyní přejděte na kartu „Oprávnění“ a vytvořte nového uživatele. Přesto, že byste mohli přistupovat k vaší databázi pomocí účtu „root“, je dobrým zvykem, co nejvíce omezit práva uživatele. Přece jen nechcete, aby se vám kvůli nějaké chybě zhroutila celá databáze.

MySQL přehled uživatelů

Při vytváření uživatele si zapamatujte jméno a heslo, budete je později potřebovat. „Počítač“ zvolte lokální a u „Globálních oprávnění“ zvolte vše. Tady porušujeme pravidlo o omezování oprávnění, ale v tomto případě to akceptujeme z důvodu toho, že se jedná o lokální instalaci, ke které budete přistupovat jen vy. Klikněte na „Proveď“.

MySQL vytvoření uživatele

Vyberte databázi, kterou jste vytvořili dříve, zvolením z levého sloupce v phpMyAdmin. Na kartě „Oprávnění“ si zkontrolujte, zda je v tabulce také nově vytvořený uživatel.

MySQL uživatelé databáze

Nyní se vraťte k vaší instalaci WordPressu. V adresáři, kam jste WordPress rozbalili, se nachází soubor „wp-config-sample.php“.

Adresář WordPress

Otevřete jej ve vašem oblíbeném textovém editoru a vyplňte následující údaje:

/** The name of the database for WordPress */
define('DB_NAME', 'nazev-databaze');

/** MySQL database username */
define('DB_USER', 'jmeno-uzivatele');

/** MySQL database password */
define('DB_PASSWORD', 'heslo-pro-daneho-uzivatele');

/** MySQL hostname */
define('DB_HOST', 'localhost');

Soubor následně uložte na stejné místo pod názvem „wp-config.php“.

Nakonec spusťte instalační script wordpressu „http://localhost/wordpress/wp-admin/install.php“ a dokončete instalaci. Voilà, váš WordPress běží na vašem lokálním PC.

Wordpress titulní strana

Publikováno: 28.2.2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

* Zkopírujte heslo | Copy pass

* Vložte heslo sem | Paste here

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>